Budzisz się rano i wiesz, że za kilka godzin rozpoczniesz nowy etap w swoim życiu. Wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany dzień. Dzień Twojego ślubu!

Ślub to dla każdej Panny Młodej i każdego Pana Młodego piękny i niezapomniany moment, ale jednocześnie niemały powód do stresu. Masz wrażenie, że musisz pamiętać o tylu sprawach. Zastanawiasz się, co może pójść nie tak, a jednocześnie wiesz, że tylko spokój może Cię uratować.

Jako fotografka ślubna mam już wiele swoich spostrzeżeń na temat ślubów i wesel. Dla mnie najważniejsze są oczywiście zdjęcia, ale tylko dzięki dobrej organizacji wszystko pójdzie jak z płatka. Oto kilka przykładów co może pójść nie tak w dniu ślubu i kilka wskazówek jak temu zapobiec.

Panna Młoda i efekt WOW

W dniu ślubu to Panna Młoda jest zawsze niekwestionowaną gwiazdą. Suknia ślubna to oczywiście jeden z ważniejszych punktów, ale stanowi jedynie 50% efektu WOW.

Druga połowa, to oczywiście makijaż i fryzura. Niezależnie od tego, czy stylizacja będzie naturalna, czy bardziej wyszukana, powinna być absolutnie doskonała i …pasująca do Panny Młodej. Harmonogram spraw do załatwienia przed ślubem jest zawsze bardzo napięty, ale nie może zabraknąć w nim miejsca na próbny makijaż i próbną fryzurę.

Dzień ślubu, to nie jest dobry czas na eksperymenty. Zaufaj profesjonalnej makijażystce, która nie tylko potrafi wykonać profesjonalny makijaż, ale również słuchać i doradzić. Jeśli masz skórę skłonną do alergii, tym bardziej wykonaj makijaż próbny. Czy może być coś gorszego niż alergia na kosmetyki w dniu własnego ślubu?

Pamiętaj również o próbie ślubnego uczesania. Dobrze byłoby, gdybyś nadal widziała w lustrze samą siebie, a fryzura nie rozburzyła się tuż po ceremonii.

Ona temu winna…

Prawie każda suknia ślubna wygląda na wygodną… gdy jest na manekinie. Sprawa komplikuje się, gdy zaczyna się wesele i zabawa.

Często okazuje się, że wymarzona ślubna kreacja nie nadaje się do tańca, ponieważ bardzo krępuje ruchy – jest zbyt długa lub zbyt obcisła. No i katastrofa gotowa. Suknia podeptana i poszarpana, a Panna Młoda zmęczona na samą myśl o bardziej dynamicznym ruchu. Nie tak miało być. Jeśli chcesz bawić się świetnie na własnym weselu do samego rana, spróbuj znaleźć jakiś kompromis pomiędzy elegancją a wygodą.

Na czas tańców zamień długi welon na inną efektowną ozdobę do włosów. Może on zostać zdeptany na parkiecie, przez co też, Twoja fryzura może się nieco zburzyć. Piękny, widowiskowy welon, za to będzie idealny na sesję plenerową.

Zadbaj również o wygodne buty na zmianę, aby otarcia i odciski nie stały się piętą achillesową Twojej wyjątkowej imprezy.

I jeszcze jeden… i jeszcze raz…

W ostatnich latach oprawa muzyczna wesel znacznie podniosła swoje standardy. Muzycy inwestują w coraz lepszy sprzęt, światła i swój sceniczny wizerunek. Wybór zespołu muzycznego to jednak spory stres i często również spory wydatek. Nie może być mowy o pomyłce, bo jak twierdzi wielu bywalców wesel, muzyka to podstawa każdego wesela.

Sala weselna w Pałacu WarmątowiceZanim podejmiesz decyzję, koniecznie sprawdź opinie o zespole i wysłuchaj próbnych nagrań. Niektóre zespoły zapraszają młodych na swoje próby. Warto skorzystać z tej możliwości, aby nie skończyło się tak, że goście będą siedzieć przez całą noc przy stołach, zamiast bawić się na całego.

A teraz idziemy na…

Weselny catering może być silnym lub słabym punktem programu. Młode pary zwracają coraz większą uwagę na menu, ale w ferworze przygotowań łatwo o czymś zapomnieć. Na przykład o tym, że kuzynka i jej rodzina to weganie, a ulubiona ciocia ma uczulenie na gluten.

Warto zaplanować menu tak, aby każdy z gości mógł skosztować czegoś pysznego i… nie głodował przez całą noc.

W kwestii alkoholu również warto pozostawić gościom jakiś wybór – nie wszystkim odpowiada „gorzka wódka”. Znam też przypadki, bardzo udanych wesel bezalkoholowych!

Niezależnie od budżetu Młoda Para powinna postawić na produkty wysokiej jakości i doświadczonego szefa kuchni, który znajdzie złoty środek pomiędzy modą a tradycją.

Niezapomniane kadry

Na koniec muszę wspomnieć również o zdjęciach – w końcu to moja działka! Warto, aby Para Młoda ustaliła jeszcze przed weselem jakich zdjęć, ujęć i gości na pewno nie powinno zabraknąć w ślubnym albumie.

Zdarza się z różnych powodów, że ktoś z gości opuszcza imprezę wcześniej. Jeśli to osoba bardzo ważna dla młodych, należy pamiętać, aby uwiecznić ją na wspólnym zdjęciu. Tylko pomyśl, jacy bylibyście rozczarowani, gdyby nie było żadnego śladu po babci lub siostrze na Waszych oficjalnych zdjęciach.

Świetnym rozwiązaniem jest również wykonanie zbiorowego zdjęcia wszystkich gości i sesji rodzinnej. Trzeba je zrobić wtedy, gdy wszyscy są jeszcze obecni na sali. Ale o tym trzeba pomyśleć zawczasu. Dlatego też, to wszystko omawiamy przed ślubem, tak by, nie zakłócić harmonogramu Waszej imprezy i nie przeszkadzać w pracy muzykom.

Show must go on

Ślub i wesele to w dużej mierze spektakl. A powodzenie każdego przedstawienia zależy od dobrego scenariusza. Upewnij się, że masz wpływ na to, co będzie się działo.

Pośpiech i brak organizacji płata figle, a podczas takich uroczystości i tak nie brak niespodzianek. Młoda Para nie musi, a nawet nie powinna zajmować się wszystkim od A do Z. Dobrze jest powierzyć niektóre zadania rodzicom, świadkom i przyjaciołom. Na pewno chętnie pomogą i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby to był Wasz niezapomniany dzień.